Trzy rzeczy, które należy zrobić, aby utrzymać komputer wolny od wirusów

Zabezpiecz swoj komputer

Jako użytkownik Internetu powinieneś liczyć się z tym, że przynajmniej od czasu do czasu natkniesz się na złośliwe oprogramowanie. Wirusy mogą wkradać się na twój komputer za pośrednictwem zainfekowanych wiadomości e-mail, wyskakujących okienek, a nawet “złośliwych” plików do pobrania. Infiltracja może być tak prosta, jak otwarcie podejrzanego załącznika. Wiedza o tym, na co zwracać uwagę i jak się chronić, jest bardzo ważna. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo komputera, pierwszą linią obrony jest Twoja własna czujność. W tym artykule opisujemy trzy sposoby walki ze złośliwym oprogramowaniem i utrzymywania komputera w stanie wolnym od wirusów.

1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Jednym z najskuteczniejszych kroków, jakie możesz podjąć w celu ochrony swojego komputera, jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego lub jakiegokolwiek oprogramowania, które może pomóc w wykryciu i usunięciu wirusa. Wirus to program, który rozprzestrzenia swoje kopie na wielu komputerach bez zgody lub wiedzy ich użytkowników. Program antywirusowy sprawi że bedziesz mógł bez przeszkód surfować po Internecie nie bojąc się o to że która którakolwiek z akcji którą wykonasz, spowoduje zainfekowanie twojego komputera.

Jedne z najlepszych programów do kompleksowej ochrony komputera to:

2. Aktualizuj swoje oprogramowanie

Możesz mieć najlepsze oprogramowanie antywirusowe w okolicy, ale może ono stać się bezużyteczne. Dlaczego? Ponieważ nie aktualizowałeś go na bieżąco.

Aktualizacja oprogramowania to zdrowy rozsądek. Tak jak nie poruszasz się po mieście z aplikacją mapową z 1998 roku, tak nie powinieneś korzystać z przestarzałego oprogramowania antywirusowego.

Posiadanie aktywnej licencji na antywirusa sprawi że nie będziesz musiał martwić się o jego aktualizację. Każdy z dostępnych programów antywirusowych aktualizuje swoją bazę danych codziennie.

3. Ustaw punkt przywracania systemu

Jeśli już jakimś cudem mimo posiadanego oprogramowania antywirusowego twój komputer zostanie zainfekowany. Punkt przywracania systemu umożliwia przywrócenie komputera do pierwotnego stanu w dowolnym momencie w przyszłości. Najlepszy czas na utworzenie punktu przywracania systemu to okres przed instalacją nowego oprogramowania w systemie – może to zapobiec konieczności wykonywania pełnego przywracania systemu, gdy coś pójdzie nie tak. Niektóre antywirusy posiadają funkcję przywracania w pakiecie , dzięki czemu nie bedziesz się musiał o nic martwić