Czy antywirus spowalnia komputer?

download

Antywirusy chronią urządzenie przed różnymi działaniami hakerów, zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Dobre programy antywirusowe oferują także dodatkowe opcje, takie jak kontrola rodzicielska, prywatna sieć VPN czy ochrona mediów społecznościowych. Czy tak wiele korzyści musi wiązać się z obciążeniem systemu komputera? Czy każdy antywirus spowalnia działanie urządzenia? Jaki program antywirusowy wybrać, aby utrzymać wysoką wydajność sprzętu?

Czy program antywirusowy wpływa na spowolnienie komputera?

Program antywirusowy zabezpiecza urządzenie przed wszelkimi zagrożeniami, na które użytkownicy mogą natknąć się podczas serfowania po Internecie. Działanie oprogramowania ma wpływ na wydajność systemu, jednak tak działa każda aplikacja, która została na nim zainstalowana. Co więcej, antywirus oddziałuje na urządzenie w minimalnym stopniu, dzięki odpowiedniej optymalizacji jego działania. Na czym to polega? Oprogramowanie antywirusowe pracuje w tle, używając tylko dostępnych zasobów komputera. Natomiast gdy potrzebuje ich inny program, antywirus je zwalnia.

Za wyborem pakietu antywirusowego przemawia także jego działanie. Program w czasie rzeczywistym skanuje i analizuje bazę wirusów, aby chronić przed nimi komputer. Do tego zapewnia bezpieczeństwo bankowości, chroni przed oprogramowaniem ransomware czy pozwala zabezpieczać prywatność. Lista korzyści jest bardzo długa i zdecydowanie nie warto z niej rezygnować z powodu małego wpływu antywirusa na działanie systemu.

Jak ograniczyć wpływ antywirusa na wydajność komputera?

Możesz ograniczyć negatywny wpływ oprogramowania antywirusowego na Twój komputer, zmieniając ustawienia jego pracy. Mniejszy zakres działania programu będzie mógł przełożyć się na mniejsze obciążenia komputera. Możesz np. zlecić programowi skanowanie wyłącznie plików pochodzących z sieci. Niemniej jednak w tym wypadku narazisz swoje urządzenie na zainfekowanie go wirusem, który może znajdować się np. na sprzętach podłączanych do niego portem USB. Inna opcja to wykluczenie ze skanowania plików, które są mało narażone na działanie hakerów, np. katalogi z własnoręcznie wykonanymi zdjęciami.

Skutecznym sposobem na ograniczenie wpływu pakietu na wydajność komputera jest wybór antywirusa najmniej obciążającego system. Programów antywirusowych na rynku jest wiele, różnią się one trybami pracy, możliwościami personalizacji, zakresem działania czy obecnością dodatkowych funkcji. Za niektóre antywirusy odpowiadają znane i renomowane marki, a za inne mniej popularni producenci. Dany program może zapewniać wysoką ochronę urządzenia, obciążając zarazem bardzo system. Inny może oferować najmniejszy wpływ na wydajność komputera kosztem słabszej ochrony. Warto zatem porównać ze sobą poszczególne rozwiązania, aby wybrać antywirus, który zapewni bardzo dobrą ochronę urządzenia oraz nie wywoła nadmiernego obciążenia systemu.

Który antywirus najmniej spowalnia komputer?

Możesz chronić swój komputer przed wirusami za pomocą różnych programów antywirusowych. Do wyboru masz m.in. darmowe antywirusy, jak np. Avast Free Antivirus czy Panda Free Antivirus, które jednak oferują ograniczone, bardzo podstawowe możliwości ochrony. Aby skuteczniej zabezpieczyć swój komputer, warto wybrać płatne programy antywirusowe, takie jak np. ESET Internet Security czy Bitdefender Total Security. Który z tych programów w największym stopniu niekorzystnie wpływa na działanie komputera? 

Według AV-Comparatives (niezależnej organizacji testującej antywirusy) najgorzej w takim porównaniu wypadają: Total Defense, Microsoft, Malwarebytes, Avira oraz TotalAV, Najmniejszy negatywny wpływ na wydajność i pracę komputera mają natomiast: K7, Panda, ESET, G Data, Norton, McAfee, Bitdefender, AVG oraz Avast. Przykładowe pakiety najpopularniejszych programów antywirusowych na rynku od tych producentów, które można znaleźć w ofercie sklepu PureSoftware to: ESET Internet Security, Norton Security Deluxe, McAfee Total Protection, Bitdefender Internet Security, AVG Ultimate oraz Avast Premium Security. 

Jak wybrać antywirus? Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście to tylko jedno z zestawień oceniających wpływ antywirusa na urządzenie, które wcale nie sugeruje, że antywirusy marki Microsoft czy Malwarebytes nie są warte zakupu. To, że według tego rankingu spowalniają pracę komputera w największym stopniu, wcale nie oznacza, że ten wpływ na urządzenie jest bardzo duży. Współczesne programy antywirusowe projektuje się w taki sposób, aby absorbowały jak najmniej mocy obliczeniowej oraz zapewniały jak najlepsze działanie systemu. Ich wpływ na wydajność urządzenia nie jest większy od wpływu pozostałych aplikacji, a ich dużym atutem jest zabezpieczenie komputera i zapewnienie mu ochrony przed wirusami. Dlatego też porównując ze sobą antywirusy, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ich działaniem, trybami pracy czy dodatkowymi funkcjami.

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że na działanie urządzenia ma wpływ każda zainstalowana na nim aplikacja, która potrzebuje zasobów do działania. Jeśli uruchomisz jednocześnie wiele programów na komputerze, który ma mało mocy, w tym starszy procesor i małą ilość pamięci ram, może to skutkować spadkiem wydajności. Obecne, nowoczesne komputery mają zarazem bardzo dobre parametry, co pozwala na płynną pracę systemu nawet przy kilku włączonych aplikacjach, w tym antywirusie z licznymi funkcjami.

Co zrobić, gdy oprogramowanie antywirusowe spowalnia komputer?

Co jeśli zauważysz, że coś może spowalniać działanie komputera oraz podejrzewasz o to program antywirusowy i pakiety wchodzące w jego skład? W pierwszej kolejności warto manewrować ustawieniami antywirusa, w tym wyłączyć poszczególne funkcje. Jeśli problem nie ustąpi, warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z usługi przy wygaśnięciu licencji oraz wybraniu pakietu, który wpływa na spowolnienie komputera w mniejszym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *