Cyberbezpieczeństwo – czym jest i jak o nie zadbać?

cyberbezpieczenstwo 1

Bez względu na to, jak często i z jakich powodów korzystasz z Internetu, powinieneś dbać o ochronę swoich danych. Ze względu na rosnące znaczenie sieci w codziennym życiu, coraz częściej korzystają z niej również oszuści i przestępcy. Jak uniknąć stania się ich ofiarą? Warto przeczytać poniższy artykuł, aby pojąć podstawy cyberbezpieczeństwa.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Hasło to odnosi się do wszelkich technik stosowanych w celu zmniejszenia możliwości padnięcia ofiarą złośliwego oprogramowania i cyberataków. Dzięki ich zastosowaniu możliwa jest zwiększona ochrona wszelkiego rodzaju zasobów cyfrowych. Obejmuje to pliki, dane, a nawet ich fizyczne nośniki.

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej powszechna zarówno w życiu codziennym, jak i w miejscu pracy, znaczenie tej formy ochrony rośnie z roku na rok. Mimo pozytywnych aspektów postępu, wiąże się z nim szereg zagrożeń. Przestępcy chętnie wykorzystują współczesne techniki do realizacji własnych celów.

Cybersecurity chroni przed takimi zagrożeniami jak kradzież poufnych danych i wynikające z niej szkody finansowe. Dotyczy to zarówno samej kradzieży, jak i dodatkowych kosztów poniesionych w związku z próbą odzyskania danych.

Cyfrowe procedury bezpieczeństwa są powszechnie stosowane we wszystkich rodzajach platform e-commerce oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są informacje finansowe użytkowników. Stosowane przez firmy dają użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i gwarantują, że ich działania są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zagrożenia w sieci

Różne rodzaje ataków phishingowych należą do najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń internetowych. Nakłaniają one użytkownika do zarejestrowania się, kliknięcia łącza aktywacyjnego lub wykonania innych czynności, które narażają na szwank jego prywatne informacje. Oszust może na przykład użyć tej metody, aby uzyskać dostęp do bankowości internetowej i szybko opróżnić konto z wszystkich pieniędzy.

Co roku wzrasta również liczba ataków z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. Dotyczy to między innymi wirusów, oprogramowania ransomware i malware. Liczne z nich nie tylko utrudniają regularne korzystanie z urządzeń i sieci, ale także mogą potencjalnie prowadzić do faktycznej kradzieży i phishingu. Korzystanie z otwartych, niezabezpieczonych sieci WiFi naraża Cię na większe ryzyko tego typu przestępstw.

Blokowanie usług jest również uważane za znane zagrożenia (DoS). W tym przypadku hakerzy zalewają sieć lub system licznymi procesami, starając się je przytłoczyć i zatrzymać działanie. Stanowi to szczególne zagrożenie dla przedsiębiorstw, ponieważ przestoje spowodowane atakami mogą powodować duże straty finansowe.

To tylko niektóre z niebezpieczeństw, na które często narażeni są użytkownicy Internetu. Mogą one mieć bardzo przykre reperkusje, jeśli padniesz ich ofiarą. Konieczność skutecznej ochrony przed tego typu cyberatakami jest więc dość istotna.

cyber bezpieczenstwo 2

Jak zwiekszyć swoje bezpieczeństwo w sieci?

Istnieje wiele metod na korzystanie z sieci w sposób bardziej bezpieczny. Duże korporacje, aby mieć pewność, że ich systemy są skutecznie zabezpieczone, tworzą kompleksowe polityki i zatrudniają ekspertów. Co można zrobić na mniejszą skalę, aby poprawić poziom cyberbezpieczeństwa swojej sieci w domu lub w pracy?

  • Ważne jest utrzymywanie zaktualizowanego sprzętu i oprogramowania. Możesz znacznie zmniejszyć zagrożenia, używając aktualnych wersji. Robiąc to, możesz mieć pewność, że programy, których używasz, mają wypełnione stare dziury obronne i są lepiej przygotowane na przyszłe zagrożenia.
  • Twórz silne hasła. Dostęp do Twoich danych będzie znacznie trudniejszy, jeśli użyjesz kluczy o odpowiedniej długości i zróżnicowanych znakach (duże i małe litery, symbole specjalne i cyfry).
  • Zastosuj renomowany program antywirusowy. Zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych, wysokiej jakości program antywirusowy jest niezbędnym elementem wyposażenia. Dzięki niemu możesz zneutralizować większość zagrożeń, a wszystko odbywa się w tle, bez żadnego wysiłku. Sprawdź programy antywirusowe, które mamy w naszej ofercie
  • Zastosuj VPN. Wykorzystując wirtualne sieci prywatne, możesz znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo online. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu szyfrowaniu Twoich danych i ograniczeniu tego, kto może mieć do nich dostęp
  • Często wykonuj kopie zapasowe swoich plików. Posiadanie wielu często aktualizowanych kopii swojej pracy i plików zapewnia im najlepsze bezpieczeństwo.
  • Bądź ostrożny. Bezpieczeństwo cybernetyczne to coś więcej niż tylko oprogramowanie zabezpieczające; obejmuje ono również podnoszenie świadomości społecznej. Naucz się dostrzegać oszustwa i zdobądź większą wiedzę na temat zagrożeń internetowych.