Avast vs AVG – który antywirus lepiej wybrać?

avast vs avg

Avast czy AVG – który antywirus lepiej wybrać?

Dobór odpowiedniego antywirusa jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa urządzeń i ochrony przechowywanych na nich danych. Avast i AVG to dwa wiodące na rynku programy antywirusowe, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Różnicują je jednak nieco inne funkcje, układ interfejsu czy sposób działania. Avast antywirus vs AVG – który wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Avast Antywitrus vs AVG – najważniejsze informacje o oprogramowaniu

Avast czy AVG – czym się cechują programy? Obie programy są dostępne na rynku od wielu lat, w których trakcie udało im się zbudować rozpoznawalność marki oraz rzeszę zadowolonych użytkowników. Aplikacje często pojawiają się na wysokich pozycjach w raportach. Są również dostępne zarówno na urządzenia z systemem Windows, jak i Mac.

Zarówno Avast antivitus, jak i AVG cieszą się wysokimi ocenami w testach takich jak AV-Test i AV-Comparatives. Wskazują one w skrócie na ich skuteczność w wychwytywaniu zagrożeń. Testy te są ważnym wskaźnikiem jakości ochrony, dlatego warto je uwzględniać przy wyborze konkretnej opcji. 

Oba antywirusy uzyskują porównywalne wyniki w kategoriach ochrony i wydajności. Różnią się jednak w kwestiach dotyczących łatwości użycia oraz dodatkowych funkcji. Te aspekty mogą mieć decydujący wpływ na to, który wariant lepiej się sprawdzi w Twoim przypadku.

Płatny antywirus Avast czy AVG? Który jest lepszy?

Avast czy AVG, czyli programy do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, można nabyć w darmowych wersjach, które zapewniają jednak ograniczoną, bardzo podstawową  ochronę. Wykorzystanie ich może być dobrym pomysłem na wstępie. Szczególnie Avast free antivirus oferuje stosunkowo rozbudowaną wersję darmową. Należy jednak pamiętać, że taki bezpłatny antywirus nigdy nie będzie tak samo skuteczny, jak jego płatna alternatywa.

Zaawansowane narzędzia Avast antywirus i AVG w płatnej wersji są przeznaczone do efektywnej ochrony urządzeń przed wszelkimi zagrożeniami, w tym przed wirusami malware, ransomware oraz phishingiem. Użytkownicy mogą liczyć na niezawodne monitorowanie, skanowanie podejrzanych aktywności i ochronę w czasie rzeczywistym. Pozwala ono na ochronę przed wirusami, zanim zdążą one zaatakować i zainfekować system.

Programy oferują także dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. ochrona sieci Wi-Fi, operacje w chmurze, menedżer haseł, kontrola rodzicielska czy zabezpieczenia bankowości online. Avast vs AVG – który antywirus wybrać? Warto zwrócić uwagę m.in. na pełną listę funkcjonalności obu narzędzi. Niezależnie od ostatecznego wyboru, oba antywirusy znajdziesz w sklepie PureSoftware.

Avast vs AVG – zalety i wady programu antywirusowego Avast

Avast ma wiele zalet, które przyciągają zarówno użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. Przede wszystkim cechuje się bardzo intuicyjnym interfejsem, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób mniej doświadczonych technicznie. Interfejs pozwala na szybki dostęp do najważniejszych funkcji, a także daje możliwość dostosowania ustawień do indywidualnych potrzeb użytkownika. 

Avast Premium Security jest dostępny w dwóch wersjach, dzięki czemu każdy może wybrać idealną dla siebie. Pakiet Premium Security zapewnia kompleksową ochronę przed niebezpieczeństwami, czekającymi na użytkowników w Internecie. Wariant Ultimate łączy natomiast antywirus z funkcjami:

  • sprawnego usuwania danych,

  • ochrony połączenia Wi-fi, 

  • Anti-Track, czyli utrudniania śledzenia Twojej aktywności w sieci przez oprogramowanie szpiegujące,

  • Secureline, oferującej możliwość ukrycia adresu IP.

Avast ma jednak pewne wady, które mogą wpływać na jego ocenę. Na przykład znany jest z tego, że korzysta ze stosunkowo dużych zasobów systemowych, co może spowalniać działanie, szczególnie starszych, komputerów.

Avast czy AVG – wady i zalety programu AVG

Avast vs AVG – co warto wiedzieć o drugim oprogramowaniu? Oferuje ono silną ochronę przed wirusami i zagrożeniami online, ale wyróżnia się nieco innym podejściem. Interfejs AVG jest prosty, co może być zaletą dla użytkowników preferujących minimalistyczne rozwiązania bez dodatkowych funkcji.

Jedną z zalet AVG jest niższe obciążenie systemu operacyjnego, co czyni go dobrym wyborem dla starszych lub mniej wydajnych komputerów o niższej mocy obliczeniowej. AVG, podobnie jak Avast, jest dostępny w 2 wersjach. W tym wypadku wariant  AVG Ultimate oferuje zakres funkcji wzbogacony o:

  • prywatną sieć VPN,

  • program optymalizujący AVG TuneUp,

  • funkcję Anti-Track do blokowania śledzenia aktywności w sieci, 

  • pakiet programów dedykowanych na urządzenia mobilne, 

  • funkcję Anti-Theft, czyli zabezpieczenie przed kradzieżą.

Który płatny program antywirusowy wybrać? Avast czy AVG?

Avast antywirus vs AVG – decyzja o wyborze pomiędzy nimi nie jest prosta. Avast oferuje bardziej rozbudowany interfejs, jednak w większym stopniu obciąża system. AVG natomiast, ze względu na mniejsze obciążenie systemu i uproszczony interfejs, jest lepszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na bardzo dobrej ochronie przy minimalnym wpływie na wydajność.

Oba programy oferują bogaty zakres funkcji, dlatego ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji użytkownika. Warto dokładnie sprawdzić oferowane funkcjonalności, a także porównać ceny pakietów. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie również funkcji i cen innych rekomendowanych antywirusów, . Będą to np. programy: Bitdefender, Microsoft Defender, ESET czy Norton.