Jak odzyskać dane z dysku?
Na dysku twardym urządzenia przechowywane są wszelkie dane. Ich utrata nie należy do przyjemnych, a do tego wydaje się nieodwracalna. Dostępne są jednak sposoby na odzyskiwanie danych z dysku. Jak to zrobić? O czym pamiętać?
Po czym poznać uszkodzenie dysku?
Na dysku urządzenia znajdują się dane, informacje, pliki wykorzystywane na co dzień przez jego użytkowników. Mogą to być ważne dokumenty czy sentymentalne zdjęcia. Ich utrata nie jest łatwa, a może nastąpić niestety niespodziewanie. Laptop czy komputer mogą zepsuć się w każdej chwili nawet bez większego, łatwego do wykrycia powodu.
Sygnałami uszkodzenia dysku mogą być natomiast:
-
znaczne spowolnienie działania systemu,
-
dłuższe uruchamianie się urządzenia,
-
brak reakcji w przypadku chęci otworzenia pliku/folderu,
-
informacje o uszkodzonych aplikacjach czy plikach.
Po zaobserwowaniu takich sygnałów warto zdiagnozować urządzenie, zanim konieczne będzie odzyskiwanie danych z dysku. Jeśli jednak spóźnisz się z działaniami prewencyjnymi, nie musisz się martwić — nie wszystko stracone. Możesz wykorzystać kilka sposobów na to, aby odzyskać utracone dane.
Jakie są rodzaje dysków?
Dyski twarde w komputerach można podzielić na dwie główne kategorie: dyski wewnętrzne i zewnętrzne. Dyski wewnętrzne są montowane bezpośrednio w obudowie komputera i służą jako główne urządzenia do przechowywania systemu operacyjnego oraz danych użytkownika. Zewnętrzny dysk twardy to przenośne urządzenia, które można podłączyć do komputera przez port USB lub inne interfejsy, umożliwiając łatwe przenoszenie i archiwizację danych.
Rodzaje dysków wewnętrznych:
-
Dyski HDD (Hard Disk Drive): Tradycyjne dyski twarde, które wykorzystują wirujące talerze magnetyczne do przechowywania danych. Oferują dużą pojemność w niskiej cenie, ale są wolniejsze niż nowsze technologie.
-
Dyski SSD (Solid State Drive): Nowoczesne dyski bez ruchomych części, które są znacznie szybsze i bardziej niezawodne niż HDD. Charakteryzują się szybkim czasem dostępu do danych i są idealne do codziennego użytku oraz wymagających aplikacji.
-
Dyski NVMe (Non-Volatile Memory Express): Zaawansowane dyski SSD korzystające z interfejsu PCIe, zapewniające najwyższą wydajność i prędkość odczytu/zapisu danych. Przeznaczone dla użytkowników potrzebujących maksymalnej wydajności.
Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?
W przypadku uszkodzenia dysku pliki nie ulegają całkowitemu zniszczeniu. Są natomiast odpowiednio oznaczane oraz przeznaczone do nadpisania. W takiej sytuacji miejsce na dysku zostanie zwolnione, a dane przekazane do pamięci urządzenia. Odzyskać można je, zanim zostaną zastąpione przez kolejne. Dlatego też pierwszym krokiem do celu jest niekorzystanie ze sprzętu, aby nie doprowadzić do nadpisania plików.
Następnie należy wybrać oprogramowanie, które pozwoli na przywrócenie danych. Na rynku są dostępne różne programy, za pomocą których możesz odzyskać pliki samodzielnie w domu. Ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana, a część funkcji dostępnych jest w darmowych wersjach. Zazwyczaj limity dot. rozmiarów możliwych do odzyskania plików będę jednak zbyt niskie, przez co odzyskiwanie danych z komputera nie będzie tanim przedsięwzięciem.
Odzyskiwanie danych z komputera — jakie oprogramowanie wybrać?
Do przywrócenia danych z urządzenia możesz wykorzystać różne oprogramowania. Różnią się funkcjonalnościami, a także ograniczeniami dot. rozmiarów plików. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczyć można:
-
Recuva — to darmowe oprogramowanie pozwalające przywrócić dane z dysku twardego, a także karty pamięci czy pendrive’a. Program należy zainstalować na urządzeniu, a następnie zeskanować daną lokalizację. Narzędzie to sprawdzi się także w przypadku świeżo sformatowanych dysków;
-
Disk Drill — ten program umożliwia odzyskanie danych z dysku twardego na urządzeniach z systemem Windows i IOS. Mankamentem jest możliwość ocalenia wyłącznie 100 MB;
-
TOKIWA DataRecovery — to narzędzie nie wymaga instalacji, a jedynie podłączenia do urządzenia za pomocą pendrive’a. Może być wykorzystywany jednak wyłącznie na sprzętach z systemem Windows.
Na odzyskiwanie danych z dysku pozwalają także inne programy. Częste limity darmowych wersji sprawiają jednak, że do odzyskania danych z całego urządzenia konieczne będzie wykupienie płatnych wersji.
Jak odzyskać dane z dysku uszkodzonego fizycznie?
Awaria mechaniczna czy uszkodzenie fizyczne dysku jest znacznie większym problemem niż niezamierzone usunięcie plików. W przypadku poważnego uszkodzenia dysku najpewniej konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów.
Pomogą oni odzyskać dane ze sprzętu z dowolnym systemem czy konfiguracjami. Uszkodzone dyski otwiera i diagnozuje się w odpowiednio przygotowanych, laboratoryjnych warunkach. Często jednak duża skala uszkodzenia wiąże się z większymi nakładami czasu i pracy. Dlatego odzyskiwanie danych z komputera może sporo kosztować. Jaka jest alternatywa dla wspomnianych wyżej rozwiązań?
Czy można zapobiec uszkodzeniu dysku?
Aby zapobiec uszkodzeniu dysku, warto obserwować i reagować odpowiednio wcześnie na niepokojące objawy awarii. Może to być mniejsza wydajność sprzętu czy jego wolniejsze działanie. Niemniej jednak takie obserwacje nie są proste. Co więcej, urządzenie może zepsuć się niespodziewanie. Może także dojść do uszkodzenia fizycznego czy zalania. Możliwości na zniszczenie dysku urządzenia jest wiele, a przewidzenie ich czy po prostu reagowanie czasami jest niemożliwe.
Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości przechowywania danych w chmurze. Na rynku są dostępne różne platformy oferujące tego typu usługi. W darmowych wersjach obowiązują limity, przez które być może nie zabezpieczysz wszystkich cennych danych. Dlatego konieczne może być wybranie płatnego planu lub wykorzystanie innej opcji.
Jak odzyskać dane za pomocą programu backup?
Zabezpieczeniem przed utratą danych może być również odpowiedni program do backup. Pozwoli on na stworzenie kopii zapasowej całego systemu lokalnie lub w chmurze. W przypadku uszkodzenia dysku, a nawet urządzenia, dane odzyskasz w prosty sposób (również na innym sprzęcie). Warto dodać, że najlepsze programy backup zapewniają nie tylko ochronę przed utratą plików, ale również zabezpieczają sprzęt przed atakami hakerów.