Jak być anonimowym w sieci? Porady

anonimowosc

Jak być anonimowym w sieci? Porady

Korzystając z sieci, pozostawiasz w niej cyfrowy ślad. Sprawia on, że w łatwy sposób niepożądane osoby mogą dowiedzieć o o odwiedzanych przez Ciebie stronach czy udostępnianych treściach. Co zrobić, aby chronić takie informacje na swój temat? Jak być anonimowym w Internecie? Z jakich narzędzi i metod skorzystać?

Anonimowość w sieci — jakie narzędzia pozwalają o nią zadbać?

Korzystając z sieci, zostawiamy w niej wszelkie ślady aktywności czy swoje preferencje, które  udostępniamy zazwyczaj nieświadomie. Wystarczy odwiedzić daną stronę internetową, wypełnić formularz czy wyrazić zgodę na szereg uprawnień podczas logowania się do nowego portalu. Mało kto zastanawia się nad tym, kto i w jaki sposób będzie takie dane przetwarzał.

Pozostawione w sieci informacje mogą być wykorzystywane przez hakerów czy reklamodawców. Do zabezpieczenia urządzenia przed takimi atakami służą programy antywirusowe. W większości przypadków nie pozwalają one jednak na anonimowość w Internecie. Do tego celu można wykorzystać inne rozwiązania, w tym korzystanie z przeglądarek internetowych z VPN czy z programów VPN.

Czy tryb incognito w przeglądarce chroni anonimowość?

Wśród skutecznych metod zapewniania anonimowości w sieci często podaje się tryb poufny, czyli incognito mode. Polega on na tym, że na danym sprzęcie nie są zapisywane informacje dotyczące odwiedzania poszczególnych stron w Internecie. Możesz dzięki temu uniknąć zapisywania historii przeglądarki, plików cookies czy informacji z formularzy online.

Nie oznacza to jednak, że Twoja aktywność jest anonimowa — wręcz przeciwnie w tym wypadku taka nie jest. Historię przeglądania w trybie Incognito śledzić mogą dostawcy usług internetowych oraz witryny, z których korzystasz.

Jaką skuteczność oferują przeglądarki internetowe z VPN?

Do ukrycia aktywności w sieci można wykorzystać przeglądarkę z VPN. Użytkownicy Internetu do wyboru mają zarówno płatne, jak i bezpłatne rozwiązania. Do tych pierwszych zaliczyć można np. przeglądarkę Avast Secure. Bezpłatna jest natomiast np. Opera.

Atutem takich przeglądarek jest to, że szyfrują one ruch i adres IP w sieci. Jest to bezpieczniejsza opcja, w porównaniu do popularnych przeglądarek, które nie chronią pozyskanych danych o Twojej aktywności w sieci.

Tego typu rozwiązania mają jednak wady, przez co nie pozwalają na pełną anonimowość w sieci. Często zużywają bardzo dużo pamięci, działają wolno, nie są stabilne oraz wyświetlają nachalne reklamy i okienka typu pop-up. Co więcej, szyfrują ruch tylko w przeglądarce, a nie ogólnie w Internecie (z którego możesz korzystać także np. przy użyciu aplikacji).

Jak zadbać o anonimowość w sieci — sprawdzone metody

Sposobów na to, jak być anonimowym w Internecie jest wiele. Stosowane oddzielnie nie zapewniają one pełnej anonimowości, jednak pozwalają zwiększyć jej poziom. Jedną z metod jest odwiedzanie tylko takich stron, które korzystają z protokołu HTTPS. Uniemożliwia on przechwycenie informacji na temat użytkownika serwera oraz połączenie z niezabezpieczoną stroną.

Innym sposobem na anonimowość jest korzystanie z zaszyfrowanych narzędzi do komunikacji. Messenger, WhatsApp i inne domyślne komunikatory są podatne na ataki hakerów, a także na wycieki danych. Zamiast nich warto sprawdzić programy zapewniające szyfrowanie rozmów i wiadomości. Analogicznie warto zmienić pocztę na taką, która nie przechowuje niezaszyfrowanych wiadomości na swoich serwerach.

Aby zapewnić sobie anonimowość w sieci warto także zachować ostrożność w wyrażaniu zgód podczas odwiedzania witryn, zakładania kont na różnych portalach i w aplikacjach. Niektóre strony internetowe mogą gromadzić Twoje dane osobowe, a następnie przekazywać je swoim partnerom. Jeśli nie przeczytasz polityki prywatności oraz klikniesz od razu “akceptuj”, zgodzisz się m.in. na takie praktyki.

Anonimowość w Internecie, a ograniczenie aktywności

Oczywiście sposobem na większą anonimowość w sieci jest także mniejsza aktywność w niej. Platformy społecznościowe często gromadzą i przechowują spore ilości danych osobowych, które mogą być przekazywane do innych podmiotów. Usuwając konto na Facebooku, Instagramie czy innym portalu, możesz zatem zwiększyć swoją prywatność. Pamiętaj jednak, aby usunąć, a nie dezaktywować konto.

Jak być anonimowym w Internecie dzięki narzędziom VPN?

Metod zwiększenia anonimowości w sieci jest bardzo dużo. Oprócz powyższym można wymienić także używanie menedżera haseł, ograniczanie używania JavaScript, pozbycie się plików cookies czy zwracanie uwagi na publikowane treści.

Wykonywanie tych czynności jest angażujące, a nie gwarantuje pełnej anonimowości. Skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem na większą anonimowość jest natomiast skorzystanie z programów VPN. Ich działanie polega na ukryciu adresu IP przed dostawcą Internetu oraz jego użytkownikami.

W prywatnej sieci VPN maskowany jest Twój adres IP oraz dane, co uniemożliwia wykrycie lokalizacji czy historii przeglądania sieci. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie wykryć Twojej aktywności, w tym udostępnianych zawartości. W ten sposób Twoje dane będą zabezpieczone przed reklamodawcami czy hakerami.

Anonimowość w Internecie uzyskana dzięki sieci VPN ma także inny wymiar. Dzięki tysiącom bezpiecznych serwerów możesz przeglądać treści zarezerwowane dla określonych regionów oraz uniknąć ograniczeń czy cenzur praktycznie w każdym miejscu na ziemi. VPN pozwala też na automatyczne szyfrowanie połączenia (nawet jeśli sieć, z którą się łączysz jest słabo zabezpieczona) czy rozłączenie z siecią w przypadku utraty ochrony.

Jaki program VPN wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Na rynku są dostępne różne oprogramowania VPN, jednak nie każde będzie skuteczne. Przede wszystkim należy uważać na darmowe programy, które często sprzedają dane, a nie zabezpieczają ich. Komercyjne, czyli płatne narzędzia, zapewniają natomiast wyższy poziom ochrony. 

Wybierając poszczególny VPN, zwróć uwagę na renomę dostawcy, politykę braku rejestru aktywności, zakres ochrony, ilość serwerów, liczbę obsługiwanych krajów, dodatkowe funkcjonalności oraz oczywiście opinie i stosunek ceny do jakości.

Odnośnie dodatkowych funkcji, warto sprawdzić: możliwość tunelowania dzielonego (szyfrowanie niektórych danych), dodatki optymalizujące (minimalna utrata prędkości oraz ochrona przed ograniczeniem przepustowości) czy uniwersalność (ilość i rodzaje obsługiwanych urządzeń na jednym koncie).

Warte polecenia są m.in. programy renomowanych i cenionych w branży marek, które zapewniają dużą anonimowość w sieci. Są to m.in. narzędzia NordVPN czy SurfShark dostępne w sklepie Puresoftware. Jeśli zależy Ci na kompleksowych rozwiązaniach, warto rozważyć także wybór antywirusa z wbudowaną siecią VPN. Wysoko w rankingach i testach plasują się m.in. program antywirusowy Norton, TotalAV, Bitdefender czy Panda. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *