Windows 10 czy 11? Porównanie i analiza

win11

Windows 10 czy Windows 11? Porównanie obu systemów

Na pierwszy rzut oka Windows 10 i 11 są do siebie bardzo podobne. Dokładniejsza analiza pokazuje jednak, że nowszą wersję od wcześniejszej odróżnia naprawdę sporo elementów. Są to między innymi design, wygląd, wydajność, wymagania systemowe czy bezpieczeństwo. Czy warto instalować Windows 11? Który system jest lepszym wyborem w 2024 roku? 

Windows 11 czy 10? Porównanie systemów operacyjnych

Windows 10 to popularny system operacyjny o ugruntowanej pozycji na rynku. Został on wprowadzony do sprzedaży w 2015 roku. Jego największe atuty to m.in.: kompatybilność z bardzo dużą liczbą urządzeń i aplikacji oraz udoskonalony interfejs użytkownika (Menu start z nowymi kafelkowymi funkcjami). 

Windows 11 to z kolei najnowsza wersja systemu operacyjnego marki Microsoft. Zadebiutowała ona na rynku w 2022 roku. Jeśli nie wiesz, co wybrać: Windows 11 czy 10, zmiany w nowym systemie mogą pomóc w podjęciu decyzji. Dotyczą one m.in. obszaru designu, wydajności czy bezpieczeństwa. 

Czym dokładnie różni się Windows 11 od 10? Najważniejsze zmiany 

Windows 11 i 10 zaprojektowano na podstawie Microsoft Fluent Design System. Nowszy system wyróżniają jednak kluczowe zmiany w kilku kategoriach. 

Design i wygląd 

Windows 11 z rozwiniętym Fluent Designem oferuje m.in. nowy efekt przezroczystości Mica, zaokrąglone rogi, nowe ikony i pasek zadań oraz centralne menu z polecanymi aplikacjami. Na uwagę zasługuje także pasek widżetów (również zewnętrznych wydawców, jak np. Spotify) czy zintegrowany Microsoft Teams. Nowy design ma również eksplorator plików dodatkowo zintegrowany w większym stopniu z OneDrive.

Wszystkie zmiany w zakresie wyglądu sprawiają, że interfejs jest bardziej nowoczesny i trójwymiarowy. Windows 11: czy warto? Jeśli oczekujesz od systemu zmian w designie, większych możliwości personalizacji, a także szybszego dostępu do najpotrzebniejszych aplikacji czy folderów, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! 

Bezpieczeństwo

System Windows 11 wyposażono w nowsze technologie, zapewniające większe bezpieczeństwo. Warto wspomnieć m.in. o koprocesorach bezpieczeństwa Microsoft Pluton, ochronie stosu, Windows Hello (opcja braku haseł tekstowych), rozszerzonym wykrywaniu phishingu (podszywanie się przez hakerów pod inną osobę/instytucję), czy Smart App Control.

Nowsze, bardziej zaawansowane techniki zapewniają większy poziom bezpieczeństwa komputera, a także danych jego użytkowników. Do wyboru nowego systemu może przekonywać także to, że Windows 10 będzie otrzymywał aktualizacje zabezpieczeń do października 2025 roku. 

Wydajność 

Windows 11 wprowadza wiele innowacji, dzięki którym jest szybszy i bardziej wydajny np. w obszarach: ładowania systemu, wybudzenia z hibernacji, uruchamiania aplikacji, wielozadaniowości czy przeglądania Internetu. Wielu użytkownikom z pewnością spodoba się także szybsze pobieranie aktualizacji, które może odbywać się także w tle. 

Windows 10 czy 11 do gier? Co zmieniła aktualizacja?

Windows 10 czy 11 do gier sprawdzają się bardzo dobrze. Nowy system został pod tym względem jednak nieco urozmaicony. Mowa o rozwiązaniach zaprojektowanych dla graczy pod kątem wydajności systemu. Są to:

  • Wsparcie dla DirectX12 — pozwala uzyskać wyższe FPS,

  • Tryb Auto HDR — pozwala wyświetlać gry w szerokiej rozpiętości tonalnej, dzięki automatycznemu dostosowaniu kontrastu i kolorów,

  • Direct Storage — umożliwia szybsze ładowanie gier na dyskach SSD NVMe. 

Niezależnie od zalet i korzyści nowego systemu Windows, znaczenie mają również możliwości jego użytkowania. Te mogą dla niektórych być nieco ograniczone przez minimalne wymagania sprzętowe dla systemu. Co to dokładnie oznacza?

Windows 10 czy 11? Znaczenie ma także Twój komputer…

Oprogramowanie Windows 11 oferuje wiele nowych możliwości. System jest także dużo bardziej funkcjonalny, m.in. dzięki możliwości obsługi aplikacji Android, ulepszonym układom przyciągania czy innowacyjnym Windows Copilocie.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać Windows 10, czy 11, w pierwszej kolejności zapoznaj się ze specyfikacją swojego urządzenia. Bardziej restrykcyjne minimalne wymagania systemowe Windows 11 to m.in. 64-bitowy procesor z przynajmniej dwoma rdzeniami czy minimum 4 GB RAM i 64 GB miejsca na dysku. Proces musi również wspierać moduł TPM 2.0. 

Windows 11 — czy aktualizować? 

Co wybrać: Windows 10 czy 11? Opinie na ten temat nie wskazują jednoznacznie na żadną z opcji. Nie powinno to jednak być dla nikogo zaskoczeniem. Każdy ma inne oczekiwania, preferencje, a także zapotrzebowanie.  Co więcej, oba systemy mają swoje unikalne zalety, które przekonują miliony do ich wyboru. 

Należy także pamiętać, że oba systemy mają wady (które dla niektórych nie będą wadami). Windows 10 można uznać za mniej udoskonalony i nowoczesny interfejs. Windows 11 ma natomiast wyższe wymagania sprzętowe, a zmiany mogą wymagać czasu na przyzwyczajenie. Co więcej, postępy wydajnościowe dla niektórych mogą być mniej zauważalne na co dzień. 

W sklepie Puresoftware są dostępne obie wersje systemu: zarówno Windows 10, jak i Windows 11. Czy aktualizować, czy pozostać przy wcześniejszej wersji? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże w podjęciu decyzji. Jeśli masz wątpliwości, pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego lub tymczasowej licencji. Dzięki temu zyskasz okazję do zapoznania się z nowym systemem oraz samodzielnego ocenienia, czy odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *