Jaki VPN wybrać? Wskazówki i ranking na 2024 rok.

jaki VPN

Jaki VPN wybrać? Ranking najlepszych VPN 2024 roku

Usługa VPN pozwala na korzystanie z Internetu w sposób chroniący prywatność oraz zapewniający bezpieczeństwo. W sieci znaleźć można liczne narzędzia VPN, które różnią się jednak szybkością czy skutecznością działania. Jaki VPN wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy warto wykupić licencję na prywatny serwer VPN?

Czym jest VPN? Jak działa? 

Programy VPN pozwalają na przeglądanie sieci w sposób anonimowy, tj. bez pozostawiania po sobie śladu. Zapewniają one ochronę przed złośliwymi oprogramowaniami oraz pozwalają na dostęp do większej ilości portali czy stron (dzięki dedykowanemu ID).

Dobre narzędzia VPN często oferują także dodatkowe funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z sieci jest wygodniejsze czy bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak łatwej odpowiedzi na pytanie, jaki VPN jest najlepszy.

Jaki VPN wybrać: darmowy czy płatny? 

Na rynku są dostępne różne sieci VPN. Podstawowym rozróżnieniem jest podział na darmowe narzędzia, a także te płatne, tj. wymagające zakupu licencji i jej cyklicznego odnawiania.

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy darmowy VPN jest bezpieczny. Niektóre aplikacje mogą być realnym zagrożeniem dla prywatności użytkowników. Dlatego też przed zainstalowaniem platformy VPN na telefonie czy komputerze warto sprawdzić opinie na jej temat.

Sposobem na zapewnienie sobie darmowej sieci VPN bez żadnego ryzyka jest wybór limitowanych czasowo wersji próbnych płatnych programów. Te z kolei są bezpieczne oraz odpowiednio zoptymalizowane, aby zapewniać skuteczną pracę bez zbytniego obciążania systemu.

Ranking top 5 najlepszych VPN — jaki wybrać? 

Rankingi programów VPN tworzone są na podstawie ich funkcjonalności, wyników testów czy opinii klientów. Do oferujących najlepszy pakiet, najlepiej wypadających w testach czy najczęściej wybieranych programów VPN w 2024 roku zaliczają się NordVPN, SurfShark czy Proton VPN. Jaki z nich jest najlepszy?

NordVPN 

To prawdopodobnie najlepszy VPN na rynku o idealnym stosunku wydajności do funkcjonalności. Zapewnia ponad 6 300 serwerów w 111 krajach oraz według licznych testów jest najszybszy na rynku. Można używać go aż na 10 urządzeniach jednocześnie.

Oprócz standardowych opcji ta sieć VPN zapewnia podwójne szyfrowanie czy funkcję mesh-net (wirtualne gospodarstwo domowe). To także idealny VPN dla graczy pozwalający uniknąć ataków DDoS i ograniczenia przepustowości.

SurfShark

Ten VPN daje dostęp do ponad 3 200 serwerów aż w 100 krajach. Oferuje bardzo duże prędkości oraz nieograniczoną liczbę jednoczesnych połączeń. Pod względem dostępnych stron, bibliotek treści czy telewizji to jedna z najciekawszych opcji.

Użytkownicy mają do wyboru także dodatkowe funkcjonalności. Przykładem może być funkcja multi-hop (łączenie się przez dwa różne serwery VPN dla uzyskania lepszych efektów).

Proton VPN

To jeden z najlepszych i najbardziej docenianych bezpłatnych programów. To VPN, jaki każdy użytkownik może zainstalować na swoim urządzeniu. Dzięki niemu uzyskasz podstawowe zabezpieczenia, idealnie sprawdzające się podczas okazjonalnego użytkowania. 

Aby pobierać duże ilości danych czy zyskać dostęp do zaawansowanych funkcji należy jednak wykupić płatną wersję. Oferuje ona m.in. 5 200 serwerów w 91 krajach oraz wielopłaszczyznowe zabezpieczenia.

Bitdefender Premium VPN 

To dobry VPN, który ma wszystkie najważniejsze funkcje. Zapewnia dostęp do ponad 4 000 serwerów w 53 krajach oraz szybkie i niezawodne połączenie.

W pakiecie może brakować kilku opcji, np. maskowania czy multi-hop. Użytkownicy mogą liczyć jednak na blokadę reklam, ochronę przed śledzeniem, a także przydatną funkcję kill-switch (zamknięcie połączenia z siecią w przypadku utraty ochrony VPN).

Norton Secure VPN

Platforma VPN zapewnia ponad 1 000 serwerów w 30 krajach oraz szyfrowanie na poziomie banków. Na uwagę zasługuje 60-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy. Użytkownicy mają również możliwość wyboru atrakcyjnego pakietu Norton 360 Deluxe, tj. połączenia sieci VPN i antywirusa.

Wśród popularnych usług VPN wyróżnić można także m.in. Mullvad VPN, AVG Secure VPN, G Data, Total VPN czy Avast SecureLine VPN.

Jak długo korzystać z VPN? Ile trwa licencja?

Usługa VPN oferuje możliwość bezpiecznego i prywatnego korzystania z Internetu. Połączenia z VPN pozwalają na ukrycie adresu IP, niepozostawianie śladów aktywności w sieci czy odwiedzenie serwerów niedostępnych w danej lokalizacji (omijanie blokad geograficznych). VPN to usługa, z której możesz korzystać tak długo, jak chcesz uzyskiwać powyższe korzyści. 

Płatne narzędzia mają różne okresy licencji, np. półroczne, roczne czy dwuletnie. Są dostępne także krótsze pakiety, które pozwalają zapoznać się z programem i ewentualnie zrezygnować w przypadku niezadowolenia. Jeśli nie wiesz, jaki VPN wybrać, w sklepie Puresoftware są dostępne m.in. miesięczne licencje programów NordVPN czy SurfShark.

Jaki jest najlepszy VPN 2024 roku? Podsumowanie

Poszczególne programy VPN różnią się między sobą parametrami, np. ilością obsługiwanych typów urządzeń, szybkością połączenia czy dostępnymi serwerami. Jedno narzędzie może oferować np. największą ilość jednocześnie obsługiwanych urządzeń, a inne najwięcej serwerów VPN w Polsce. Jeszcze inna usługa VPN będzie najtańsza, np. kosztem bardziej zakrojonego pakietu. Takich parametrów można wskazać jeszcze więcej.

Wybrać najlepszy VPN oznacza dopasować go do swoich preferencji i zapotrzebowania. Warto porównać wszelkie parametry, a także zastanowić się, które z nich są naprawdę kluczowe. W podjęciu decyzji może pomóc wybranie w ramach testu darmowego okresu próbnego lub miesięcznej licencji kilku programów. Pozwoli to ocenić, jaki VPN jest najlepszy w moim, indywidualnym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *