Darmowe antywirusy – czy warto?

darmowe antywirusy czy warto

Darmowe antywirusy – czy warto? 

To, że chronienie urządzenia przed różnymi atakami hakerów jest bardzo ważne, nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Na telefonie czy komputerze znajduje się wiele prywatnych informacji, a także aplikacje codziennego użytku, w których mogą znajdować się poufne, wrażliwe dane. Wiele osób zastanawia się, czy do ochrony urządzeń wykorzystać darmowy, czy płatny program antywirusowy. Aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, przygotowaliśmy zestawienie tych dwóch wariantów. Zobacz szczegóły. 

Czy antywirus na komputer i telefon jest potrzebny? 

Rozwój Internetu sprawia, że za pomocą jedynie telefonu lub komputera masz dostęp do licznych usług. Możesz prowadzić operacje na swoim koncie bankowym, kontaktować się ze znajomymi, instalować różne aplikacje czy współdzielić pliki. Każdego dnia Twoje urządzenia są narażone na działania hakerów, którzy mają na celu m.in.:

 • instalację złośliwych oprogramowań;
 • wykradanie danych;
 • uzyskanie dostępu do banku; 
 • blokowanie plików, aby żądać zapłaty za dostęp do nich. 

Programy antywirusowe zapewniają odpowiedniej klasy ochronę urządzeń oraz pozwalają udaremnić takie, szkodliwe praktyki. Są one uniwersalne, co oznacza, że możesz korzystać z nich na urządzeniach z systemem Windows 10 i 11, a także MacOS oraz smartfonach z systemami IOS i Android. Na rynku znajdziesz antywirusy darmowe i płatne, które różnią się użytecznością, skutecznością, a także funkcjonalnością. 

Co oferują darmowe antywirusy? 

Darmowe programy antywirusowe to ograniczone wersje tych płatnych. Zapewniają one bardzo podstawową ochronę przed wirusami. Mają takie funkcje, jak skanowanie plików na dysku czy śledzenie i wykrywanie zagrożeń, na które możesz natknąć się w sieci. Takie działanie jest oparte na bazie danych wirusów, które za pośrednictwem skanowania są rozpoznawane na poszczególnych stronach. Następnie urządzenie jest przed nimi zabezpieczane, aby zapewnić Ci możliwość swobodnego surfowania po Internecie. 

Darmowe antywirusy nie mają jednak szeregu funkcji, które umożliwiałyby wykonywanie bardziej skomplikowanych operacji. Nie zapewniają one wielu możliwości personalizacji, a jedynie opcję przeprowadzenia skanowania w celu zidentyfikowania zagrożenia na urządzeniu czy w sieci. Bezpłatne antywirusy na Windows czy MacOS są także dostępne w ograniczonym zakresie. Zazwyczaj przeznaczone są do stosowania wyłącznie przez użytkowników indywidualnych.

Kiedy wybór bezpłatnego antywirusa jest dobrym rozwiązaniem? 

Darmowy antywirus oferuje podstawowy zakres ochrony urządzenia przed wirusami. Wybór takiej opcji na dłuższą metę nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcesz zabezpieczyć przed hakerami ważne pliki, bazy danych i inne kluczowe treści, np. hasła dostępu do firmowych platform. Takie dane możesz w bezpieczny sposób chronić np. dzięki funkcji menedżera haseł, która jednak jest dostępna w ramach licencji na płatny antywirus. Wariant darmowy nie sprawdzi się zatem w sytuacji, w której konieczna jest pewna, skuteczna ochrona ważnych dokumentów i danych.

Bezpłatny program antywirusowy, taki jak np. Panda, AVG czy Avast Free Antivirus, będzie dobrym rozwiązaniem jako początek historii z tego typu oprogramowaniem. Jeśli nigdy nie miałeś antywirusa oraz nie wiesz, jak on działa i jakie jego funkcje okażą się przydatne, warto skorzystać z opcji darmowych programów popularnych marek. Dzięki temu zapoznasz się ze specyfiką działania oprogramowania, a jeśli będziesz zadowolony, będziesz mógł wykupić płatną licencję. Warto dodać, że niektóre marki oferują możliwość skorzystania z darmowego 30-dniowego okresu próbnego na płatną wersję swoich produktów, co również jest świetną opcją na zapoznanie się w ich funkcjami.

Dlaczego warto wykupić licencję na program antywirusowy? 

Licencja na oprogramowanie antywirusowe zapewnia większe możliwości zwalczania różnych działań hakerów. Płatny antywirus chroni nie tylko przed wirusami, ale również przed:

 • phishingiem – podszywanie się przez hakerów pod publiczne instytucje lub inne podmioty w celu wyłudzenia danych;
 • ransomware – hasłowanie plików na urządzeniu ofiary, a następnie żądanie okapu za dostęp do nich;
 • spamem – nachalne, niechciane wiadomości np. e-mail o treści i charakterze sprzedażowym;
 • atakami na bankowość elektroniczną – przychwytywanie i podstawianie stron internetowych przez hakerów, aby zdobyć wrażliwe dane ofiary oraz dostęp do jej bankowości.

Płatne wersje antywirusów zostały zaprojektowane w ten sposób, aby w kompleksowy sposób chronić system operacyjny urządzenia przez różnymi zagrożeniami w sieci. Przeprowadzają one skany w czasie rzeczywistym, identyfikują nieznane wirusy oraz uaktualniają bazę danych. Są one także stale aktualizowane, dzięki czemu są wyposażane w najbardziej adekwatne i nowoczesne metody zwalczania szkodliwych oprogramowań.

Jakie dodatkowe funkcje ma płatny program antywirusowy?

Marki oferują swoim klientom różne wersje antywirusów z podstawowym, zaawansowanym, czy np. profesjonalnym zestawem trybów. To sprawia, że masz większą możliwość dopasowania danego programu do własnych preferencji, niż w przypadku darmowych antywirusów (które mają takie same, podstawowe funkcje). Przykładowe dodatkowe funkcjonalności, w które wyposażono antywirusy, to:

 • sprawdzanie poczty w celu identyfikowania i blokowania złośliwych załączników;
 • zapora firewall, filtrująca ruch sieciowy oraz blokująca ryzykowne połączenia; 
 • sieć VPN, zapewniająca większą prywatność w sieci;
 • anti-track, czyli oprogramowanie, którego zadaniem jest blokowanie oprogramowania szpiegującego;
 • anti-theft, czyli funkcja umożliwiająca namierzenie skradzionego czy zgubionego sprzętu;
 • przechowywanie baz danych zapasowych w chmurze oraz odpowiednie szyfrowanie ich;
 • kontrola rodzicielska, umożliwiająca m.in. sprawdzanie aktywności dzieci w sieci oraz dostosowywanie treści do ich wieku.

Oczywiście to tylko niektóre z praktycznych funkcji, które płatne antywirusy oferują swoim użytkownikom. Zdecydowanie warto rozważyć ich zakup, a także porównać ze sobą dostępne opcje. Różne licencje na najlepsze oprogramowania antywirusowe w branży znajdziesz w sklepie PureSoftware.

Co wybrać: darmowy czy płatny antywirus?

Atutem darmowych antywirusów jest to, że ich posiadanie nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych kosztów. Jak już wspominaliśmy wcześniej, korzystanie z darmowego antywirusa sprawdzi się także jako pierwszy kontakt z tego typu oprogramowaniem.  Niemniej jednak nawet najlepszy darmowy antywirus nie będzie w stanie dorównać tym płatnym pod względem zapewnianego poziomu ochrony przed wirusami.

Kupując licencję na program antywirusowy, możesz chronić komputer w większym stopniu, a także masz możliwość korzystania z dodatkowych funkcji, które marki zdecydowały się wbudować w systemy swoich produktów. Co więcej, płatne programy zapewniają minimalny wpływ na spowolnienie wydajności urządzenia. Jest to wręcz nieodczuwalne i przekłada się na większy komfort korzystania z komputera czy smartfona. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *