Jaki Microsoft Office wybrać do domu?

Jaki Microsoft office wybrac do domu

Jaki Office do domu?

Aplikacje Office są wykorzystywane na co dzień przez miliony użytkowników. Firma Microsoft przygotowała różne pakiety programów, aby każdy mógł wybrać ten, który w największym stopniu spełni jego oczekiwania. Microsoft Office 2021 Professional, pakiet Ms Office Home & Student czy wersja Microsoft Office 365 Family lub Microsoft 365 business? Który pakiet producenta wybrać do domu? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Czym jest pakiet Microsoft Office?

Pakiet Office to sztandarowy produkt marki Microsoft, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Programy biurowe producenta znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach, służąc do wykonywania prostych i bardziej złożonych czynności na komputerze i urządzeniach mobilnych. Aplikacje firmy Microsoft takie jak Word, Excel czy PowerPoint stanowią podstawowy zbiór narzędzi, których obsługa pozwala sprawniej, szybciej i prościej realizować projekty firmowe, odrabiać zadania domowe czy prace zaliczeniowe na studiach.

Jakie są aplikacje pakietu Office?

Firma Microsoft pierwsze programy biurowe wprowadziła w latach 80 XX w., z biegiem czasu uaktualniając ofertę oraz wprowadzając na rynek nowe aplikacje. Do grona Word i Excel w 1990 roku dołączył PowerPoint, w 1991 roku Publisher, w 1992 roku Access, 5 lat później Outlook, a w 2003 roku OneNote. Od 2008 roku w Polsce można korzystać również z programu OneDrive. Firma oferuje obecnie również liczne inne aplikacje, w tym Microsoft Teams, Editor czy Forms. Najważniejsze oprogramowania biurowe marki służą do:

 • Word – to program do tworzenia, edytowania i udostępniania dokumentów tekstowych;
 • Excel – to program do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, pozwalających na analizę danych liczbowych;
 • PowerPoint – to program do tworzenia prezentacji multimedialnych;
 • OneNote – to program do tworzenia cyfrowych notatek;
 • OneDrive – to wirtualny dysk Microsoft, w którym możesz przechowywać pliki i zarządzać nimi;
 • Outlook – to poczta Microsoft, pozwalająca na wysyłanie i odbieranie e-maili oraz planowanie wydarzeń.

Warto oddzielić aplikacje Microsoft przeznaczone do użytku firmowego, czyli:

 • Access – to program do tworzenia rozbudowanych baz danych;
 • Publisher – to program do tworzenia materiałów i projektów marketingowych.

Wybierając dany wariant subskrypcji Microsoft, warto zastanowić się nad zapotrzebowaniem na powyższe aplikacje. Pakiety marki różnią się ceną licencji, a także jej zawartością.

Jakie są pakiety Office do domu i dla firm?

Firma Microsoft oferuje różne rodzaje subskrypcji na programy biurowe. W zależności od preferencji możesz wybrać licencję wieczystą lub czasową. Ta pierwsza pozwala na dożywotnie korzystanie z aplikacji marki z danego roku na urządzeniu, na którym zostały one zainstalowane. Terminowa licencja umożliwia natomiast wykorzystywanie najnowszych wersji aplikacji na różnych urządzeniach wraz z dostępem do chmury z 1 Tb wolnej przestrzeni. Zarówno Microsoft Office 365, jak i warianty z 2016, 2019 czy 2021 roku są dostępne w kilku wersjach. Wybierając licencję na pakiet Office 2021, możesz kupić:

 • Office Home & Student – to podstawowy pakiet domowy, który idealnie sprawdza się dla uczniów, studentów czy nauczycieli;
 • Office Home & Business – to rozbudowana wersja pakietu standard przeznaczona nie tylko do użytku domowego, ale również dla małych firm;
 • Office Professional – to profesjonalny, zaawansowany pakiet narzędzi dla firm.

Office 2019 zawiera podobne warianty, a pakiet z 2016 roku oferował aż 5 rodzajów licencji tj. Standard, Professional, Professional plus, dla użytkowników domowych i uczniów oraz do użytku domowego i dla małych firm.

Microsoft 365 czy Office 2021 – który wybrać?

Microsoft 365 to usługa dostępna w dwóch wariantach:

 • Personal – przeznaczony dla jednego użytkownika, z 1 Tb miejsca na dane, umożliwiający logowanie się aż na 5 urządzeniach;
 • Family – przeznaczony dla 2-6 użytkowników, z 6 Tb przestrzeni w chmurze OneDrive, pozwalający na jednoczesne korzystanie z 5 urządzeń.

Który pakiet Office wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ każdy wariant ma swoje plusy i minusy. Zaletą wersji wieczystych jest możliwość korzystania z aplikacji nawet bez dostępu do Internetu. Jeśli używasz jednego urządzenia do realizacji ważnych zadań czy projektów i musisz mieć zawsze 100% pewności, że dany program zadziała bez opóźnień, pakiet Microsoft Office 2021 będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Na plus jest także to, że wystarczy jedna opłata, aby móc całe życie, bez ograniczeń korzystać z wykupionego pakietu aplikacji producenta. Minusem tego rozwiązania jest brak mobilności oraz aktualizacji programów.

Za wyborem oprogramowania Microsoft Office 365 przemawia natomiast mobilność, która wynika z możliwości korzystania z niego na różnych urządzeniach, zarówno komputerach Windows i Mac, jak i smartfonach z systemami Android i IOS. Microsoft 365 jest uniwersalny, oferuje 1-6 Tb przestrzeni w chmurze, pozwala zabezpieczyć pliki, a dodatkowo licencja obejmuje aktualizacje zabezpieczeń. W zależności od wybranego wariantu z pakietu może korzystać nawet 6 osób, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie kosztów obsługi aplikacji. Minusem może być konieczność corocznego lub comiesięcznego odnawiania subskrypcji Microsoft 365. 

Podsumowanie: jaki pakiet biurowy Office wybrać?

Jeśli nie wiesz, jaki pakiet biurowy Microsoft Office wybrać, zastanów się nad swoimi preferencjami i zapotrzebowaniem. Jeśli zawsze pracujesz na jednym urządzeniu oraz chcesz zapłacić raz i korzystać z aplikacji bez ograniczeń, wybierz pakiet z licencją wieczystą. W zależności od tego ile chcesz wydać, możesz wybrać nowszy pakiet z 2021 roku lub starsze z 2019 i 2016 roku. Wybór pomiędzy wariantem do użytku domowego a firmowym nie powinien sprawiać żadnego problemu. W tej kwestii należy ocenić swoje zapotrzebowanie na dane programy.

Do domu idealny będzie pakiet Home & Student. Jeśli nie jesteś pewny, czy w przyszłości nie będziesz potrzebował większej ilości aplikacji (np. Access i Publisher z pakietu Professional), porównaj pod względem cenowym warianty Ms Office Home oraz Office dla firm, aby ocenić to, czy możesz pozwolić sobie na zakup droższej, bardziej rozbudowanej wersji. Jeśli zależy Ci na mobilności, przechowywaniu plików w chmurze, najnowszych wersjach aplikacji, możliwości korzystania z nich na tabletach i telefonach, a nie tylko komputerze, wybierz Microsoft 365. Do domu sprawdzą się zarówno pakiety Personal, jak i Family. Ich wybór zależy od ilości osób, które mają zamiar korzystać z aplikacji.

Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji zakupowej dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i potrzeby. Możesz to zrobić m.in. na stronie sklepu on-line PureSoftware, w którym są dostępne różne warianty pakietów Microsoft Office. Korzystając z witryny internetowej, możesz przez dowolną ilość czasu zapoznawać się informacjami na temat programów czy funkcji pakietów Office oraz różnic i podobieństw między nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *