Jak skutecznie monitorować aktywność dziecka w intrenecie?

image 1

Jak skutecznie monitorować aktywność dziecka w Internecie?

Z pewnością każdy rodzic martwi się o to, w jaki sposób jego dziecko korzysta z komputera, smartfonu, tabletu czy innego urządzenia mobilnego mającego dostęp do Internetu. Najmłodsi mogą natknąć się w sieci na różne zagrożenia, przed którymi należy je chronić. Hejt, nieodpowiednie treści czy kontakt z nieznajomymi mogą wywrzeć nieodwracalny wpływ na postrzeganie przez nich świata. Zobacz, jak powinno przebiegać skuteczne monitorowanie aktywności dzieci w Internecie. Prezentujemy sprawdzone metody.

Jak kontrolować to, co dziecko robi w Internecie?

Jak chronić dzieci w Internecie pełnym niebezpiecznych dla nich treści, który jest zarazem wręcz niezbędny do nauki, zabawy czy utrzymywania relacji ze znajomymi? Brak dostępu do Internetu nie chroni najmłodszych przed wszystkimi zagrożeniami, ponieważ może narazić ich na wykluczenie wśród rówieśników. Dlatego też warto wdrożyć rozwiązania, które pozwolą im na bezpieczne przeglądanie treści online pod odpowiednim nadzorem. Są to m.in. różne opcje kontroli rodzicielskiej, w tym sprawdzanie czasu korzystania z poszczególnych aplikacji na telefonie dziecka czy monitorowanie aktywności w mediach społecznościowych.

1. Wspólne ustalenie zasad oraz rozmowa o korzystaniu z Internetu

Dzieci do 2 roku życia w ogólne nie powinny mieć kontaktu z ekranem, a dla przedszkolaków długie może być nawet 30 minut spędzone na oglądaniu bajek czy przeglądaniu krótkich, zabawnych filmików. Aby zapewnić starszej pociesze odpowiednie bezpieczeństwo w sieci, warto porozmawiać z nim o tym, czym jest Internet, do czego służy oraz jak z niego korzystać.

Warto rozpocząć od rozwijających treści do nauki, które można znaleźć na zweryfikowanych stronach, czy bajek przeznaczonych dla dzieci, np. z witryny YouTube Kids. Na późniejszym etapie warto wspólnie ustalić, z jakich aplikacji, gier czy portali może korzystać dziecko i w jakim celu. Jeśli poprosi Cię ono o dostęp do danej witryny, zapytaj najpierw, dlaczego mu na tym zależy oraz sprawdź, do czego ona służy oraz od którego roku życia można z niej korzystać. 

Starsze dzieci mają dostęp do Internetu nie tylko w domu, ale także w szkole czy u znajomych. Dlatego należy pamiętać, aby rozmawiać z nimi o tym, do czego wykorzystują sieć, co ich tam spotyka, jak się z tym czują oraz czy podobają im się aktywności, w których uczestniczą. Ważne jest nauczenie ich ograniczonego zaufania do osób, które spotykają w sieci oraz nauczenie ich prywatności, w tym dotyczącej publikowania różnych treści. Jako rodzic możesz sprawdzać historię przeglądarki Twojego dziecka oraz kontakty na różnych komunikatorach.

2. Limit czasu na korzystanie z sieci

Rozmowa o tym, jak korzystać z aplikacji i platform w sieci to podstawa, jednak potrzebne są także inne narzędzia. Bardzo ważne jest to, aby od początku ustalić dzienny czas korzystania z sieci. Dzięki temu Twoja pociecha będzie narażona na mniejszą ilość zagrożeń oraz pozwoli to zadbać o jej zdrowie. Brak limitu czasu spędzanego przed ekranem może negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne, a także samopoczucie najmłodszych. Może to mieć przełożenie na zaniedbywanie obowiązków, problemy w szkole czy pielęgnowanie różnych nałogów, w tym uzależnienia od Internetu i gier. 

Warto zatem ustawić limit i nauczyć dziecko przestrzegania go. W tym celu możesz wdrożyć inne aktywności, w tym codzienne drobne obowiązki w domu, treningi sportowe, wspólne aktywności na świeżym powietrzu itp. Oferując dziecku wartościowe aktywności, możesz kontrolować w pewnym stopniu czas spędzany przez nie w ciągu dnia.

Warto dodać, że na smartfonach istnieje możliwość sprawdzenia czasu korzystania z urządzenia, a dokładniej z konkretnych aplikacji w ramach Cyfrowej Równowagi. Program znajdziesz w ustawieniach telefonu jako jedna z pozycji na liście. Pozwoli Ci ona zweryfikować to, z jakich portali korzysta Twój podopieczny oraz jak często. Dzięki temu możesz filtrować treści nieodpowiednie. Co więcej, opcję tę można rozbudować, aby zablokować aplikacje po korzystaniu z nich na urządzeniu dziecka przez wybrany czas (funkcja kontrola rodzicielska).

3. Wdrożenie kontroli rodzicielskiej 

Kontrolę rodzicielską możesz założyć na telefonie dziecka, wykorzystując opisaną wyżej metodę na blokowanie aplikacji. Kolejnym wartym wdrożenia rozwiązaniem jest blokada stron internetowych i wyświetlanych w sieci treści poprzez filtrowanie stron, np. z pomocą Google SafeSearch. Pozwala on odfiltrować seksualne i obraźliwe elementy witryn internetowych, tak aby dziecko nie mogło ich zobaczyć. Funkcja jest bardzo uniwersalna, ponieważ działa na komputerach z systemem Windows i Mac, a także urządzeniach mobilnych z systemem Android i IOS. 

Możesz również nadzorować aktywność swojej pociechy w sieci za pomocą bezpłatnej aplikacji Google Family Link, która zapewnia dostęp do ustawień prywatności, a także lokalizacji dziecka. Co istotne, kontrola rodzicielska jest dostępna w różnych aplikacjach, a także grach, które mają własne opcje personalizacji, selekcji ustawień, w tym określenie czasu na gry. Warto zapoznać się z obecnością takich funkcji w grach czy aplikacjach, które instaluje/chce zainstalować Twój syn czy córka na swoich urządzeniach.

Czy warto kupić program do kontroli rodzicielskiej?

Oprócz darmowych programów do kontrolowania aktywności dzieci w sieci są dostępne również płatne aplikacje do kontroli rodzicielskiej. Przykładem może być Benjamin, czyli polska aplikacja, dzięki której możesz nakładać limit czasu użytkowania gier i aplikacji na komputerze czy blokować całkowicie dane programy. Oprogramowanie pozwala także na kontrolowanie klipów video na YouTube czy monitorowanie aktywności dzieci w mediach społecznościowych. Natomiast na telefonie program dodatkowo zapewnia dostęp do historii połączeń oraz SMS-ów. Cena pakietu dla 3 urządzeń rozpoczyna się od mniej niż 100 zł na rok.

Innym rozwiązaniem jest aplikacja Chroń swoje dzieci, która oferuje ciekawą możliwość akceptowania nowych aplikacji na urządzeniu. Jeśli nie wyrazisz zgody na instalację danego programu, Twój podopieczny nie będzie mógł z niego skorzystać. Miesięczna subskrypcja dla 4 urządzeń kosztuje 9,99 zł. Na kontrolowanie aktywności swojego dziecka w sieci pozwala również Norton Family, oferując m.in. dostęp do wyszukiwanych przez najmłodszych haseł, możliwość otrzymywania alertów o ich niepokojącej aktywności. Koszt zaawansowanego narzędzia to ponad 100 zł na rok. Podobne funkcje oferuje nowa aplikacja AVG Family Safety.

Jak chronić dzieci w sieci z pomocą antywirusa?

Aby dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie, warto zastanowić się również nad zainstalowaniem programu antywirusowego z pakietem kontroli rodzicielskiej. Taki program będzie chronił wszystkich użytkowników sieci przed wirusami, działaniem hakerów, natarczywymi reklamami czy próbami wyłudzenia danych. 

Jeśli wybierzesz odpowiedni antywirus, zapewni on również ochronę prywatności dziecka, możliwość kontrolowania jego aktywności w Internecie, sprawdzania lokalizacji urządzenia oraz dostosowywania treści przeznaczonych dla najmłodszych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu nie musisz płacić za osobny program do kontroli rodzicielskiej.

Wystarczy kupić oprogramowanie antywirusowe, które zapewni bezpieczeństwo urządzeń i danych na wysokim poziomie, a dodatkowo pozwoli rodzicom na filtrowanie stron dostępnych dla dzieci w Internecie oraz zarządzanie ich aktywnością. Funkcje kontroli rodzicielskiej mają m.in. programy antywirusowe Eset Internet Security, F-Secure Total, McAfee Total Protection czy Bitdefender Total Security, które możesz kupić w sklepie PureSoftware

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *