Czy VPN obroni przed DDOS?

pexels kevin paster 1901388

Wśród swoich licznych zalet Internet umożliwia utrzymywanie kontaktów z kolegami, szybkie płacenie rachunków i prowadzenie dogłębnych badań z wygodnego fotela przy biurku. Ma on jednak również wady.

Jedną z takich wad są problemy z łącznością, choć w większości są to tylko przykrości, z którymi wszyscy od czasu do czasu muszą sobie radzić. Z drugiej strony, cyberataki mogą być katastrofalne.

Denial of Service (DoS) i jego bardziej złośliwy brat, Distributed Denial of Service, należą obecnie do najczęstszych cyberataków (DDoS).

Czym są ataki DoS i DDoS

Ataki typu Denial of Service to cyberataki, których celem jest zakłócenie regularnej aktywności sieciowej poprzez nasycenie docelowego zasobu ruchem, jak sugerują ich nazwy. Chociaż ataki DoS i DDoS mają ten sam cel, jakim jest uniemożliwienie dostępu do stron internetowych lub zasobów sieciowych, różnią się one w następujący sposób:

  • Ataki DoS są przeprowadzane w systemie, podczas gdy ataki DDoS wykorzystują kilka maszyn do przeciążenia celu, co czyni je trudniejszymi do zidentyfikowania i przeciwdziałania.
  • Ataki DDoS często wykorzystują botnety, co sprawia, że trudno jest ustalić, skąd pochodzą.
  • Ataki DoS wykorzystują tylko jedną stronę, co spowalnia je w porównaniu z atakami rozproszonymi.
  • W atakach DDoS przesyłane są ogromne ilości danych, co powoduje szybsze i skuteczniejsze przeciążenie zasobów sieciowych.

Niestety, ataki denial-of-service mogą być wymierzone w każde urządzenie z połączeniem internetowym. Jednak dzięki ulepszeniom technicznym można teraz chronić się przed atakami DoS i DDoS.

Czy VPN zatrzyma atak Dos oraz DDoS?

Znalezienie celu to początkowy etap ataku typu denial-of-service. Każdy podmiot w Internecie otrzymuje adres IP, który służy jako jego unikalna tożsamość. Ofiara może być celem ataku DoS lub DDoS, jeśli atakujący uzyskają docelowy adres IP.

Twój adres IP może być ukryty dzięki sieci VPN, co sprawia, że atakowanie Cię za pomocą ataków typu denial-of-service jest bardzo trudne dla podmiotów stanowiących zagrożenie. W odpowiedzi na Twoje zapytanie, VPN może udaremnić ataki DoS i DDoS.

Czy VPN wystarczy do pełnej ochrony ?

VPN jest jednak ograniczony w kilku sytuacjach. Atakujący może być w stanie ustalić Twój prawdziwy adres IP, jeśli ma dostęp do Twojego systemu poprzez zainfekowanie go trojanem. Atakujący może pokonać zabezpieczenie, które daje Ci VPN, gdy pozna Twój prawdziwy adres IP.

Jeśli masz statyczny adres IP, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ podmioty odpowiedzialne za zagrożenia mogą nadal cię namierzac dopóki go nie zmienisz. Pamiętaj, że atak DoS lub DDoS, który już się rozpoczął, nie może zostać zatrzymany przez VPN.

Atakujący mogą potencjalnie próbować uzyskać dostęp do serwerów dostawcy VPN. Klienci całej firmy mogą być zagrożeni, jeśli obrona nie jest silna. Z tego powodu powinieneś używać tylko renomowanych, długoletnich dostawców, takich jak NordVPN czy Surfshark VPN.

Ponadto, nawet podczas korzystania z VPN, nadal możesz być zagrożony, jeśli połączenie VPN nagle się zatrzyma a napastnicy stale obserwują twoje połączenie. Jeśli połączenie VPN zostanie przerwane, większość systemów jest skonfigurowana tak, aby przełączyć się na domyślne, niezabezpieczone połączenie, pozwalając napastnikowi na dostęp do twojego prawdziwego adresu IP.

Dlatego pamiętaj że oprócz VPn powinienęs także korzystać z renomowanego antywirusa , takiego jak Avast lub Bitdefender

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *