VPN – co to takiego?

vpn

Co oznacza VPN?

Zwolennicy anonimowości w internecie coraz częściej korzystają z usług VPN. Co oznacza ten skrót? Należy rozumieć, że oznacza on Wirtualną Sieć Prywatną, czyli to, co faktycznie oznacza w języku polskim. Jest ona dostępna tylko w Internecie, nie wymaga materialnych nośników i może być dostępna tylko dla niewielkiej grupy osób.

Te wirtualne sieci prywatne są często wykorzystywane jako miejsca, w których można bezpiecznie wymieniać różne rodzaje plików lub współpracować. W związku z tym chętnie korzystają z nich np. zakłady pracy. Oferują one znakomite bezpieczeństwo między innymi przed kradzieżą danych, ponieważ osoby nieupoważnione nie mogą wejść do takiego miejsca.

Jak działa VPN?

Za każdym razem, gdy użytkownik loguje się do Internetu, pozostawia cyfrowy ślad, który może zostać wykorzystany do jego identyfikacji. Dzięki wykorzystaniu usług VPN dane połączenia są dodatkowo maskowane i przekierowywane przez unikalny serwer, co sprawia, że dostęp jest niemal niemożliwy. Można to porównać do korzystania z wirtualnego tunelu, w którym jest tylko jedno wejście i wyjście, a nie ma żadnego bocznego wejścia. Ze względu na to, ten rodzaj działalności jest często określany jako tunelowanie.

Jakby tego było mało, VPN dodatkowo szyfruje informacje, które wysyłasz i otrzymujesz, a także kieruje je. Gdy wchodzisz do tunelu, wysyłane przez Ciebie dane są szyfrowane, a po wyjściu z niego są dekodowane. Wskazuje to, że nawet gdyby zostały one przechwycone w tranzycie, haker uzyskałby jedynie zagmatwany szyfr, którego nie byłby w stanie odszyfrować bez odpowiedniego klucza.

Wszystko to otwiera szerokie możliwości ewentualnego wykorzystania takiej sieci. Jeśli musisz korzystać z Internetu w miejscu publicznym, VPN jest idealnym rozwiązaniem. Niebezpieczne połączenia WiFi można znaleźć w barach, kawiarniach i na dworcach. Potencjalne zagrożenia, które mogą być obecne w takich miejscach, zostaną wyeliminowane dzięki połączeniu za pomocą VPN. Ponadto wirtualne sieci prywatne pozwalają Ci obejść ograniczenia regionalne i na przykład sprawdzić usługi, które są często ograniczone w Twoim kraju. Pomagają one również w bezpiecznym pobieraniu plików.

cyber security 4072712 960 720

Jaki VPN jest najlepszy?

Twoje osobiste preferencje i oczekiwania będą odgrywały rolę w wyborze najlepszego VPN. Liczne usługi różnią się pod względem prędkości, techniki szyfrowania czy zdolności do zachowania anonimowości. Na przykład zainwestuj w usługi oparte na routerze, jeśli szukasz wielofunkcyjnego VPN do ogólnego, codziennego użytku. Z drugiej strony, będziesz musiał poszukać VPN, który może wykonywać tego typu zadania, jeśli chcesz odblokować konkretne treści, które są zablokowane w Twoim regionie (na przykład chciałbyś uzyskać dostęp do jakiegoś serwisu streamingowego).

Dokonując wyboru, powinieneś wziąć pod uwagę kompatybilność VPN z Twoim sprzętem. Większość sieci działa bez większych trudności na wszystkich powszechnie używanych systemach operacyjnych, ale jest kilka wyjątków od tej normy. Mądrze jest zapoznać się z tymi informacjami przed dokonaniem inwestycji.

Wirtualna sieć prywatna zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dostępne są darmowe usługi w tym zakresie, ale zazwyczaj są one niskiej jakości i mają ograniczoną funkcjonalność. Ze względu na to warto wykupić abonament z bardziej wiarygodnego źródła lub skorzystać z sieci VPN dołączonych do wysokiej jakości oprogramowania antywirusowego.

Jedne z najepszych VPN to:

Nord VPN

Surfshark VPN

Kryterium lokalizacji jest kluczowe przy wyborze VPN. Wybieraj usługi, które dają łączność z punktami zainteresowania i mają dużo serwerów, na przykład jeśli często podróżujesz lub mieszkasz w kraju ze słabym dostępem do Internetu.

Pamietaj ze VPn ma również możliwośc blokowania reklam , dzieki czemu przeglądanie internetu jest jeszcze przyjemniejsze.