Różnica między licencją BOX a OEM/ESD

license word on keyboard button free photo1

Licencje antywirusów, systemów operacyjnych oraz programów biurowych występują w wielu różnych wariantach. Często kupując nowy sprzęt ma on już zainstalowane oprogramowanie. Nie mniej jednak zdarzają się sytuacje gdy sprzęt który posiadamy nie ma chroniącego nas programu antywirusowego lub systemu operacyjnego. W tym wypadku musimy zdecydować jaki rodzaj licencji zakupić. Do wyboru mamy BOX lub OEM/ESD.

W artykule znajdziesz:

  • Czym jest licencja BOX
  • Licencja BOX a OEM
  • Licencja BOX a ESD

Czym jest licencja BOX

Licencja BOX jest to zakup oprogramowania w fizycznym pudełku. Ta opcja jest popularna w sklepach stacjonarnych. Produkt opakowany jest w tekturowe bądź plastikowe pudełko. Pudełko zawiera fizyczny nośnik danych np.: Płyta CD lub nośnik USB. W pudełku znajduje się również zdrapka która zawiera kod aktywacyjny. Jest to zdecydowanie najdroższa forma zakupu oprogramowania ponieważ producent ponosi koszt produkcji pudełka oraz dostawy finalnego produktu.

Najpopularniejszym oprogramowaniem sprzedawanym w wersji BOX są systemy operacyjne lub pakiety biurowe Microsoft office

Licencja BOX a OEM

Skrót OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer co w tłumaczeniu oznacza Producent Oryginalnego Wyposażenia. Głowna różnica pomiędzy licencja OEM a BOX jest taka iż licencja OEM jest już zainstalowana na zakupywanym sprzęcie natomiast wersje BOX trzeba kupić osobno. Producent sprzętu dba o to aby ten posiadał odpowiednie oprogramowanie już w dniu zakupu sprzedając licencje oprogramowania w wersji OEM.

Drugą znaczną równicą jest fakt że licencje BOX można zainstalować i aktywować na wielu komputerach , natomiast wersja OEM jest przypisana do danego sprzętu – głownie płyty głównej. Niemniej jednak większość producentów oprogramowan np. Microsoft zapewnia nam wsparcie techniczne przy obydwu typach licencji.

Licencja BOX a ESD

Jak pokazują dane, coraz więcej konsumentów jest świadomych iż do instalacji oraz aktywacji systemu Windows czy Microsoft office nie jest potrzebne pudełko. Dlatego też wersja Box wypierana jest przez licencję ESD. Licencja ESD nie jest to nic innego jak dystrybucja oprogramowania drogą elektroniczną. Oznacza to iż po zakupie klient otrzymuje link do pobrania programu, instrukcje instalacji oraz kod licencyjny na swój adres email , kilka minut po zakupie. Klient ma również możliwość przypisania zakupionej licencji do swojego konta, dzięki temu zyskuje nad nią pełna kontrole.

Instalacja zakupionego systemu Windows lub oprogramowania antywirusowego nie sprawia żadnych problemów dzięki dołączonej instrukcji. Problemów nie sprawi również aktywacja oprogramowania do której potrzebny jest w głównej mierze dostęp do Internetu.

Wersja ESD jest przyszłością dystrybucji oprogramowania, dlatego też sklep PureSoftware ma w swojej ofercie oprogramowanie właśnie w tej wersji. Staramy się maksymalnie ułątwić naszym klientom zakup oprogramowania dlatego tez u nas otrzymujesz licencje na adres e-mail kilka minut po zakupie wraz z instrukcją instalacji oraz aktywacji programu.

Sprawdź naszą ofertę!