Microsoft 365 vs Google Workspace – podobieństwa i różnice

microsoft365 vs workspace

Usługa Microsoft 365 vs Google Workspace (G Suite)

Google Workspace i Microsoft 365 to najlepsze platformy na rynku zawierające programy biurowe dla firm. Zapewniają one dostęp do licznych aplikacji umożliwiających sprawniejsze, szybsze i prostsze wykonywanie codziennych zadań. Firmy Microsoft i Google konkurują ze sobą o użytkowników, oferując atrakcyjne pakiety oraz nowe, interesujące aplikacje. Jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy G Suite i Office 365? Który pakiet programów biurowych wybrać?

Google Workspace vs Microsoft 365 – podobieństwa

Firmy Google i Microsoft stworzyły aplikacje biurowe, które są popularne na całym świecie oraz mają miliony użytkowników. Pakiety Google Workspace i Microsoft Office 365 mają wiele wspólnego, w tym to, że są to jedne z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Łączy je także to, że:

 • oferują rozwiązania, które są doceniane za dużą funkcjonalność, usprawniającą wykonywanie codziennych prac na komputerze;
 • proponują podobne rodzaje aplikacji o tej samej funkcji, np. Google Docs odpowiada Microsoft Word, a Google Keep to odpowiednik Microsoft OneNote;
 • umożliwiają pracę w oparciu o rozwiązania chmurowe, a także współpracę z innymi na otwartych plikach;
 • zapewniają zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie plików, chronienie prywatności oraz zachowanie poufności danych użytkowników.

Jakie aplikacje oferują Google Workspace oraz Microsoft 365?

Microsoft i Google oferują użytkownikom podobne aplikacje o praktycznie takim samym przeznaczeniu. Różnią się one ilością funkcji czy dodatkowych opcji, jednak zastosowanie programów jest podobne. Odpowiedniki Google i Microsoft to:

 • Google Docs i Microsoft Word – programy do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych;
 • Google Sheet i Microsoft Excel – programy do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych;
 • Google Slide i Microsoft PowerPoint – programy do tworzenia prezentacji multimedialnych;
 • Google Meet i Microsoft Teams – programy do organizowania spotkań online;
 • Dysk Google Drive i Microsoft OneDrive – programy do przechowywania plików w chmurze i zarządzania nimi;
 • Gmail od Google i Outlook od Microsoft – poczta służąca m.in. do odbierania i wysyłania wiadomości e-mail;
 • Google Keep i Microsoft OneNote – programy do tworzenia różnego rodzaju notatek;
 • Calendar Google i Microsoft Booking – narzędzia do planowania zdarzeń, spotkań i innych aktywności;
 • Google Forms i Microsoft Forms – programy do tworzenia ankiet w wersji online.

Firmy oferują także oryginalne aplikacje, które nie występują lub nie są tak popularne u konkurencji. Google Workspace zapewnia dostęp m.in. do Google Sites (tworzenie i konfigurowanie stron internetowych) czy Google Chat (wsparcie w komunikacji wewnątrz firm). Pakiet Microsoft 365 oferuje natomiast Microsoft Publisher (projektowanie drukowanych publikacji) czy Microsoft Access (tworzenie skomplikowanych baz danych).

Co odróżnia firmowy pakiet Google od Microsoft Office?

Pierwszą, dużą różnicą pomiędzy Google i Microsoft jest współpraca na plikach w czasie rzeczywistym. W przypadku Google Workspace jest to opcja bardziej rozbudowana, dzięki czemu współpraca przebiega sprawniej i prościej. Opcje udostępniania i współpracy w plikach, w tym przeglądania, edytowania, pozostawiania komentarzy czy sugestii sprawiają, że programy Google są idealne do współpracy pracowników z różnych działów czy firm. Funkcje współpracy na plikach oferuje także Microsoft, jednak są to opcje mniej intuicyjne od Google.

Pakiety różnicuje także funkcjonalność dostępnych rozwiązań. Programy biurowe Microsoft, takie jak Word czy Excel uznaje się za takie, które oferują więcej zaawansowanych funkcji od ich odpowiedników od Google. Usługi i aplikacje obu marek są jednak wciąż udoskonalane, dlatego też ciężko jednoznacznie stwierdzić, które są bardziej/mniej funkcjonalne czy użyteczne. Jest to także kwestia mocno indywidualna: dla jednych poczta Gmail będzie dużo bardziej przydatna niż e-mail Microsofta, dla innych lepiej od chmury Google wypadnie OneDrive konkurencji.

Lokalizacja programów biurowych – największa różnica Microsoft i Google?

Google i Microsoft różnicuje także lokalizacja programów biurowych. Google Workspace opiera się na chmurze online. Wszystkie aplikacje są dostępne w przeglądarce internetowej Web, co znacznie ułatwia pracę oraz sprawia, że obsługa programów jest bardziej intuicyjna. Microsoft 365 również działa w przeglądarce, jednak odróżnia go od Google to, że można zainstalować jego aplikacje również na danym urządzeniu, aby korzystać z nich offline. Może to wprowadzać zakłopotanie w firmie w kwestii obsługi programów na dwa sposoby: online i offline.

Możliwość pracy bez podłączenia do Internetu działa jednak zarazem na korzyść Microsofta, dzięki któremu możesz uzyskać dostęp do potrzebnych narzędzi biurowych praktycznie w każdej lokalizacji, niezależnie od warunków i sytuacji np. z łączem, jego brakiem. Google Workspace również umożliwia pracę offline, jednak wymaga to wyboru konkretnej opcji, możliwe jest na jednym koncie, a co najważniejsze, nie jest to tak dopracowane rozwiązanie, jak w przypadku pakietów licencyjnych Microsoft.

Rodzaje usługi Google Workspace a Microsoft 365 – różnice cenowe

Podobieństwem pomiędzy obiema usługami jest to, że oferują różne rodzaje subskrypcji. Microsoft 365 można wybrać w pakiecie:

 • Business Basic – to najtańszy plan za ok. 25 zł (za osobę), w którym użytkownik ma 1 Tb miejsca w chmurze, internetowe i mobilne wersje aplikacji, pocztę klasy biznesowej, standardowe zabezpieczenia i pomoc techniczną;
 • Business Standard – za ok. 45 zł użytkownicy otrzymują dodatkowo klasyczne wersje aplikacji, narzędzia do tworzenia spersonalizowanych dokumentów czy rejestracji uczestników;
 • Business Premium – za ok. 80 zł pakiet oferuje dodatkowo zaawansowane zabezpieczenia, kontrolę dostępu i danych i ochronę przed cyberzagrożeniami.

Firma oferuje także pakiet aplikacji Microsoft 365 dla firm za ok. 40 zł, który obejmuje klasyczne aplikacje, 1 Tb przestrzeni, zabezpieczenia i pomoc techniczną. Usługa Google jest dostępna natomiast w trzech wariantach:

 • Business Starter – w najtańszym planie za ok. 30 zł (za osobę) użytkownikowi przysługuje 30 gb w Google Workspace, możliwość organizowania spotkań video do 100 osób, bezpieczeństwo domeny, mechanizmy zarządzania i standardową pomoc;
 • Business Standard – plan kosztuje ok. 50 zł za osobę i zapewnia dodatkowo spotkania dla 150 osób z możliwością nagrywania oraz 2 Tb wolnego miejsca w chmurze; 
 • Business Plus – plan za ok. 80 zł za osobę oferuje spotkania dla 500 osób z funkcją śledzenia, 5 Tb przestrzeni, ulepszone zarządzanie i bardziej rozbudowane funkcje bezpieczeństwa.

Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi pakietami Microsoft i Office nie są duże. Niemniej jednak typy licencji różnią się dostępnymi funkcjami i możliwościami, które warto dopasować do własnych potrzeb.

Który pakiet biurowy jest lepszy: Google Workspace czy Microsoft 365?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który pakiet biurowy jest lepszy: firmy Google, czy od Microsoft? Oba są funkcjonalne, oferują użytkownikom obszerne możliwości działania, tworzenia projektów, rozwijania swojej kreatywności. Są dopasowane do potrzeb klientów, a dzięki stałym aktualizacjom nadążają za zmianami technologicznymi. Obie firmy mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem oraz ogromnym sukcesem oferowanych produktów. Porównanie Google Workspace i Microsoft 365 pozwala stwierdzić, iż każdy powinien dopasować pakiet do swoich preferencji.

Warto spróbować obu opcji, a następnie wybrać rozwiązanie, które w największym stopniu spełni oczekiwania Twoje i pracowników firmy. W sklepie PureSoftware są dostępne licencje elektroniczne na różne programy, w tym m.in. Microsoft 365, które możesz wykupić w prosty i szybki sposób bez konieczności wychodzenia z domu. Pakiet instalacyjny otrzymasz natychmiast po opłaceniu zamówienia, dzięki czemu będziesz mógł od razu przystąpić do testów wybranego oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *